W ramach projektu „ Mali, a jednak wielcy” w naszej szkole działa kółko teatralne. Uczniowie uczestniczący w zajęciach koła, od listopada przygotowywali się do wystawienia „Jasełek”. Najpierw wspólnie dokonaliśmy wyboru scenariusza. Spośród trzech scenariuszy, najbardziej spodobał się dzieciom spektakl pt. „Co odmieniło naszą klasę?”

Do bardzo niezdyscyplinowanej klasy pierwszej w pewnej miejscowości przychodzą: Anioł, który próbuje przekonać dzieci, że warto być dobrymi i Diabeł, który kusi uczniów słodyczami i świecidełkami. Pomiędzy wysłannikami nieba i piekła dochodzi do starcia. Kiedy Diabeł dowiaduje się, że w niebie oprócz wody święconej, mają wodę typu B, która wywołuje dreszcze, drętwienie ogona i skręt rogów poczwórny, opuszcza klasę. Anioł wręcza dzieciom bilety do Betlejem. Chłopcy i dziewczynki budują niebiańska rakietę i lecą do stajenki, do małego Jezusa, Józefa i Świętej Panienki.

W stajence spotykają trzech króli, pasterzy i postaci z bajek: Calineczkę, Królową Śniegu i Dobrą Wróżkę. Wszyscy przynoszą Dzieciątku dary. Dzieci również obdarowują Jezuska prezentami. Laura wręcza misia, Bartek resorka, Kuba lizaka, Adaś latarkę, Patrycja ulubione cukierki, Konrad samochód, Ola piernik z Torunia, Wiktoria aparat fotograficzny, Wiktor sprzęt do nurkowania, Kamil narty, Ala kredki kolorowe, Ada puchową kołderkę, Karolina dobre zachowanie, a Kamila serce po przemianie. Na zakończenie wizyty dzieci śpiewają Małemu kolędę i wracają do swojej klasy.

Aniołek żegna się z dziećmi i zapewnia, że zawsze będzie z nimi, bo zawsze czuwa, by im się nic złego nie stało. Dzwoni dzwonek i do sali wchodzi pani Emilia, ale jakże jest zdziwiona… Dzieci są grzeczne, nie śmiecą, nie gadają, nie krzyczą i nie biegają. Myśli, że pomyliła klasy. Ola Gromek zapewnia ją, że ta grzeczna klasa to naprawdę oni, ale jak dodaje Karolina: trochę odmienieni przez Boże Narodzenie.

Tak krótko można byłoby streścić nasze przedstawienie.

Po wyborze scenariusza zostały przydzielone role. Najpierw odbywały się tzw. próby stolikowe- uczniowie czytali scenariusz z podziałem na role. Po pamięciowym opanowaniu tekstu, próby przeniosły się na scenę. Mali aktorzy uczyli się poruszania na scenie, ćwiczyli dykcję i emisję głosu. Dzieci uczyły się też kolęd i prostych układów tanecznych. Następnie prowadzono próby w kostiumach, z rekwizytami, z mikrofonami i na tle przygotowanej scenografii. Kiedy wszystko było już przygotowane, 23 stycznia zaprosiliśmy uczniów naszej szkoły do obejrzenia nietypowych „Jasełek”. Najpierw spektakl obejrzały klasy 1-3, a potem klasy 4-6. Wszystkim przedstawienie bardzo się podobało.

Spektakl pt. „Co odmieniło naszą klasę?” obejrzały także panie z Domu Pomocy Społecznej w Kończycach Małych. Dzieci przygotowały dla nich na zajęciach drobne upominki w postaci baśniowych reniferów. Panie odwiedziły naszą szkołę i z wielkim zainteresowaniem śledziły działania Aniołka i Diabła. W dowód wdzięczności za zaproszenie, obdarowały dzieci cukierkami.

Cieszymy się bardzo z tego spotkania i liczymy na dalszą współpracę i wymianę doświadczeń.

Po raz czwarty mali artyści wystąpili 7 lutego. Przygotowali na zajęciach zaproszenia dla swoich krewnych. Rodzice przybyli do szkoły w wyznaczonym terminie i wspólnie obejrzeli występ swoich pociech. Dzieci otrzymały zasłużone brawa i cukierki, bo przygotowanie spektaklu wymagało od nich wielostronnej aktywności . Inscenizacja dała im również możliwość kształtowania świadomej dyscypliny, poczucia odpowiedzialności zbiorowej i indywidualnej, więzi koleżeńskiej.

Obok dzieci z inicjatywą, pewnych siebie, przebojowych w zespole teatralnym są również uczniowie nieśmiali, małomówni, z drobnymi wadami wymowy. Wykorzystanie walorów inscenizacji było środkiem do obudzenia w nich wiary we własne siły. Czterokrotne wystawienie sztuki na forum szkoły dało każdemu dziecku satysfakcję oraz poczucie sukcesu.

Serdecznie dziękujemy zaproszonym gościom za przybycie do szkoły i obejrzenie naszego spektaklu. Rodzicom w sposób szczególny dziękujemy za pomoc w przygotowaniu kostiumów dla dzieci. Wszystkich zapraszamy do obejrzenia zdjęć z prób i przedstawień zamieszczonych na stronie internetowej naszej szkoły.

opiekun koła – Grażyna Szewczyk